Tadeo – Micro mouse

Opis projektu

22.10.2012

Tadeo to robot klasy Micromouse. Został on zbudowany przez Konrada Rutkowskiego, studenta Wydziału Mechatroniki. Później projekt został zarzucony. W maju 2012 robota przejął Paweł Paczkowski i przy pomocy Daniela Koguciuka powrócono do inicjatywy budowy szybkiego Micromouse’a napędzanego silnikami krokowymi. Wadą obecnej konstrukcji jest niska prędkość robota. Spowodowane jest to bardzo dużym przełożeniem (80:1) przekładni motoreduktora zamocowanego na wyjściu silnika. Sterownik silników krokowych także jest oparty na bardzo prostym układzie przełączającym nie pozwalającym na wytworzenie wysokiej prędkości obrotowej obu motorów.

Po przeanalizowaniu wszystkich wad i zalet zbudowanej konstrukcji, zdecydowano o budowie nowego robota o nazwie Tadeusz, bazującego na częściach robota Tadeo, który będzie nawiązywał nowym imieniem do swojego poprzednika. Ważnym zadaniem jest zaprojektowanie i zbudowanie sterownika silników krokowych, mogącego rozpędzić je do wysokiej prędkości obrotowej zapewniając tym samym dużą szybkość robota. Nie zrezygnowano z wykorzystania silników krokowych- w ten sposób można zapewnić łatwość sterowania bez konieczności stosowania drogich czujników. Sposób sterowania robota zwany jest odometrią -polega na zliczaniu sygnałów wysyłanych do silników krokowych co wiąże się z pomiarem przebytej przez robota drogi.

Projekt ten jest w dużej mierze projektem badawczym, gdyż sprawdzone będą w nim możliwości sterowania szybkiego robota tylko na podstawie przebytej przez niego drogi. Ma on także walor szkoleniowy dla jego konstruktorów i pozwala im się zapoznać z zagadnieniami dotyczącymi robotyki mobilnej.

Aktualnie prowadzą pracę:
Paweł Paczkowski
Wojciech Błaszczuk
Podejmowały nad nim pracę:
Daniel Koguciuk
Konrad Rutkowski

 

0 1 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *