Qlot

Opis projektu

16.9.2012

Przedstawiamy Wam Qlot’a czyli autonomiczą latającą sferę.

Jest to projekt który ma na celu skonstruowanie latającej kuli potrafiącej dotrzeć do zadanego jej miejsca samodzielnie omijając przeszkody. Qula lata w każym kierunku, jest zwinna,  może zawisnąć w punkcie, niewiele waży oraz ma minimalistyczną konstrukcję.

Unosi sie dzięki jednemu śmigłu, powstały słup powietrza używany jest do sterowania poprzez odchylanie łopatek. Do stabilizacji wykorzystywany jest sygnał z czujników żyroskopu i akcelerometrów. Wszystkie elementy elektroniczne i sterujące znajdują się w  środku poniżej silnika w szczelnym korpusie.

Korpus, zamierzamy wydrukować na drukarce 3D. Otrzymany w ten sposób element będzie znacznie wytrzymalszy oraz lżejszy niż przy zastosowaniu konwencjonalnych metod wytwarzania.

Qulot ma miliard i więcej zastosowań. Zaczynając od ratownictwa: wleci do miejsc trudno dostępnych, zawalonych budynków, wąskich szczelin, tam gdzie człowiek nie może dojść. Jest bardziej uniwersalny od robotów jeżdżących: na przykład  przeleci nad wodą lub ogniem, nie ma wystających części dzięki czemu, ciężej jest o coś zaczepić.

Qlot znajduje również zastosowanie w  rozrywce:  może być zdalnie sterowana, może wykonywać układy  choreograficzne  cokolwiek. Odkrywanie możliwości naszej sfery będzie na pewno świetną zabawa zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Sfera może być też potrzebna do zastosowań militarnych po dodatkowym doposażeniu sluży do  celów szpiegowskich, rozpoznawczych oraz innych tajnych zastosowań.

W przyszłości pragniemy wykonać wiele takich sfer, umożliwić im komunikację oraz sprawić aby mogły ze sobą współpracować.

0 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *