Projekt Delta

Opis projektu

2.12.2012

Projekt Delta jest owocem współpracy Koła Naukowego Robomatic oraz firmy iCount. Idea realizacji projektu zrodziła się podczas wizyty na targach automatyki i pomiarów Automaticon, które corocznie odbywają się w Warszawie. Roboty tej konstrukcji wzbudziły u twórców projektu niemałe zainteresowanie swoją odmiennością od innych konstrukcji.

Pierwsze prace rozpoczęły się w październiku 2012. Wtedy też okazało się, że projektem tym zainteresowana jest prowadząca szkolenia dla dzieci z zakresu robotyki firma iCount. Od początku zakładano, że projekt będzie niezwykle efektowny i wykonany z najwyższą starannością i dbałością o każdy element.

Nazwa projektu pochodzi od rodziny manipulatorów przemysłowych typu delta opracowanych pod koniec lat 80. Jest to konstrukcja robota równoległego, czyli takiego, którego człony kinematyczne są równoległe – umieszczone obok siebie w przeciwieństwie do powszechnie znanych manipulatorów szeregowych, których człony są umieszczone jeden za drugim. Odpowiedni dobór materiałów i silników napędowych powoduje niezwykle duże przyspieszenia poruszanego elementu – platformy – dochodzących nawet do 10G! Dzięki wysokim przyspieszeniom oraz małej popularności robota przyciąga uwagę obserwatorów na każdym pokazie czy wydarzeniu. Pewne trudności związane z odpowiednim sterowaniem wychyłem serwomechanizmów (skomplikowane obliczenia kinematyczne) oraz doborem lekkich materiałów sprawiają, że nie jest to konstrukcja często budowana przez pasjonatów robotyki. Jednak nasz zespół podjął wyzwanie i efektem naszej pracy będzie niespotykany w Polsce manipulator tego typu.

Robot będzie konstrukcją typowo pokazową. Na jej całość składają się: robot, urządzenie mobilne oraz oprogramowanie do jego sterowania. Głównym zadaniem robota będzie odwzorowywanie kreślonej przez użytkownika figury na ekranie urządzenia mobilnego (telefonu lub tabletu). Podczas projektowania kładziemyduży nacisk na estetykę tworzonego robota. Unikalny kształt elementów i kolorystyczne połączenie czarnego włókna węglowego z polerowanym aluminium przyciągają uwagę obserwatorów.

Dane techniczne robota:
– obszar roboczy: 15cm x 15 cm x 10cm
– maksymalny udźwig: 250g
– 3 stopnie swobody
– waga konstrukcji ok. 3kg
– możliwość rozbudowy o dodatkowe systemy

1 (1) 1 3 4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *