Jerry – Micro mouse

Opis projektu

19.3.2012

„Jerry” to projekt autonomicznego robota potrafiącego znaleźć drogę w labiryncie. Został on zaprojektowany w ten sposób, by spełniać wymagania zasad międzynarodowego regulaminu konkurencji micromause, dzięki czemu będzie on mógł brać udział w konkursach robotyki mobilnej (zobacz Robomaticon!) organizowanych na całym świecie.

Projekt został zrealizowany przez trzech studentów Koła Naukowego Robomatic działającego przy Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Fundusze na projekt zostały pozyskane z dwóch źródeł: I Pula na Projekty Naukowe (zasoby Komisji Dydaktycznej Politechniki Warszawskiej) oraz składka własna uczestników.

Celem projektu było zaprojektowanie, zbudowanie oraz oprogramowanie robota, który będzie w stanie konkurować na arenie międzynarodowej godnie reprezentując Politechnikę Warszawską w konkurencji micromause. Wszystko zostało od początku do końca przez nas zaprojektowane oraz wykonane, dzięki czemu spotkaliśmy się z szeregiem problemów, które trzeba było rozwiązać. Nauczyło to nas nie tylko umiejętności związanych z poszczególnymi dziedzinami nauki, na jakie wkracza Jerry, ale również umiejętności tzw. „miękkich”, czyli rozmowy ze sponsorami, pracy w grupie oraz rozwiązywania problemów jak najniższym kosztem.

W projekcie oprócz trzech wspomnianych członków Koła wzięło udział kilku studentów Wydziału Mechatroniki, jako kandydatów na członków do Robomatic’a. Dzięki temu zabiegowi, mogli się oni przyjrzeć procesowi powstawania robota od strony czysto praktycznej. Realizacja projektu prawie w pełni pokrywała się z założonym harmonogramem. Pierwszym etapem były prace nad konstrukcją mechaniczną, elektroniczną oraz ogólną koncepcją, czyli szeroko pojęte projektowanie. Zakładaliśmy, że będzie to najdłuższy etap prac nad Jerrym, jednak jak się później okazało myliliśmy się. Najwięcej czasu oraz wysiłku pochłonął drugi etap prac, czyli zakup oraz wykonanie części. Na niektóre elementy musieliśmy czekać aż trzy miesiące, przez co projekt nie doczekał się jeszcze finalnego złożenia. W czasie ostatnich dwóch tygodni zajmujemy się stroną algorytmiczną Jerrego i mamy nadzieję, że będzie ona mogła mieć praktyczne zastosowanie już w niedługim czasie.

Podsumowując projekt na tym etapie prac, uważamy, że ma on ogromny potencjał. Wyniki wstępnych testów oczujnikowania oraz analizy sygnałów są bardzo obiecujące i jesteśmy w stanie zapewnić, że to końca roku Jerry stanie na nogach w pełni sił. Przed nami Mistrzostwa Polski, a następnie Mistrzostwa Europy, a pierwszy raz są one w zasięgu ręki studentów Politechniki Warszawskiej!

00 01 02 03 04 05 06

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *