Autonomiczna Wysokościowa Myjka

Opis projektu

10.12.2012

Projekt zakłada zbudowanie w pełni autonomicznego, modułowego prototypu robota czyszczącego pionowe powierzchnie płaskie, który byłby w stanie w przyszłości zastąpić ryzykujących życie ludzi. Aby to osiągnąć robot musi aktywnie adaptować się do warunków otoczenia (przeszkód będących ograniczeniem powierzchni pracy, warunków pogodowych, wiatru).

System składa się z dwóch głównych modułów: mobilnej oraz prowadzącej, które w płynny sposób współpracują. Zadaniem części prowadzącej jest poprzez odpowiednie napędy poruszanie częścią mobilną. Ruch poziomy przewidziany jest jak ruch modułu prowadzącego po szynie zamontowanej nad powierzchnią myjącą i przenoszony poprzez taśmy na wiszącą poniżej część mobilną. Ruch pionowy realizowany jest poprzez nawijanie taśm na odpowiedni mechanizm znajdujący się w module prowadzącym. Zastosowanie taśm powinno pomóc zniwelować niepotrzebne dodatkowe ruchy części mobilnej względem modułu prowadzącego.

Mycie realizowane jest na podstawie znanego wszystkim sposobu? umyj-wytrzyj.

Pierwsza z tych czynności realizowana jest za pomocą ruchu obrotowe walcowych szczotek myjących oraz odpowiedniego nawadniania. Druga z czynności (wycieranie) wykonają wycieraczki/ściągaczki do wody, które zostaną wysunięte z części mobilnej za pomocą serwomechanizmów.

Najtrudniejsza część projektu zakłada zastosowanie napędu śmigłowego do uzyskania docisku do szyby. Zrealizowanie odpowiedniego przepływu powietrza umożliwiającego umycie powierzchni wymaga zbadania wielu aspektów konstrukcji mechanicznej jak i programu mycia. Sukces może jednak doprowadzić do zastosowania podobnych rozwiązań wszędzie tam, gdzie inne rozwiązania nie sprawdziły się.

3 4 IMAG0061 Proj1 Proj2 stelarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *